تماس پشتیبانی

09129382810

پشتیبانی ایمیل

zenhari@gmail.com

وبلاگ

دستور لینوکس tar: ایجاد و استخراج فایل‌های تار با فشرده‌سازی gzip

دستور لینوکس tar: ایجاد و استخراج فایل‌های تار با فشرده‌سازی gzip

دستور tar یکی از دستورات پرکاربرد در سیستم‌عامل لینوکس است که برای ایجاد و استخراج فایل‌های تار با فشرده‌سازی gzip استفاده می‌شود. این دستور به شما این امکان را می‌دهد تا چندین فایل و دایرکتوری را در یک فایل تار قرار داده و آن را با استفاده از الگوریتم فشرده‌سازی gzip فشرده نمایید. در ادامه به توضیحات کامل در مورد استفاده از این دستور می‌پردازیم.

ایجاد فایل تار:
برای ایجاد یک فایل تار جدید با استفاده از دستور tar، شما می‌توانید از روش زیر استفاده کنید:

tar -cvf نام_فایل_تار.tar فایل_یا_دایرکتوری_موردنظر

در این دستور، پارامتر c به معنی ایجاد فایل تار استفاده می‌شود. همچنین پارامتر v برای نمایش جزئیات عملیات ایجاد فایل تار استفاده می‌شود. نام فایل تار خروجی را باید با اضافه کردن پسوند .tar تعیین کنید. در نهایت، شما باید فایل‌ها و دایرکتوری‌های مورد نظر خود را به عنوان پارامتر وارد کنید.

برای مثال، فرض کنید می‌خواهید تمام فایل‌ها و دایرکتوری‌های موجود در دایرکتوری ورودی را در فایل تار جدید به نام backup.tar ذخیره کنید. در این صورت دستور زیر را اجرا کنید:

tar -cvf backup.tar ورودی/

استخراج فایل‌های تار:
برای استخراج فایل‌های موجود در یک فایل تار، از دستور زیر استفاده می‌شود:

tar -xvf نام_فایل_تار.tar

در این دستور، پارامتر x به معنی استخراج فایل‌ها استفاده می‌شود. همچنین پارامتر v برای نمایش جزئیات عملیات استخراج فایل‌ها استفاده می‌شود. در نهایت، نام فایل تار ورودی را باید به عنوان پارامتر وارد کنید.

برای مثال، فرض کنید می‌خواهید تمام فایل‌های موجود در فایل تار backup.tar را در دایرکتوری فعلی استخراج کنید. در این صورت دستور زیر را اجرا کنید:

tar -xvf backup.tar

با استفاده از دستورات tar، شما می‌توانید به راحتی فایل‌ها و دایرکتوری‌های خود را در فایل‌های تار با فشرده‌سازی gzip ذخیره کنید و در زمان لزوم آن‌ها را استخراج کنید. این دستور به شما امکان ایجاد نسخه پشتیبان از فایل‌ها و دایرکتوری‌های مهم خود را می‌دهد و در صورت نیاز به بازیابی، می‌توانید به سرعت و به آسانی فایل‌ها را استخراج کنید.